PERSONAL INFORMATION
| Name | Yokozuna |
|---|---|
| Date of Birth | 02 October 1966 |
| Age at Death | 34 Years |
| Zodiac Sign | Libra |
| Date of Death | 23 October 2000 |
| Nationality | United States |
| Gender | Male |
| Place of Birth | San Francisco |
| Place of Death | Liverpool |
| Languages Spoken | English, Samoan |
| Native Name | Yokozuna |
| Birth Name | Rodney Agatupu Anoaʻi |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 267 Kg (588 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 193 cm |
| Height (in meters) | 1.93 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
FAMILY
| Father | Afoa Anoaʻi |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor, amateur wrestler |
|---|---|
| Work Period Start | 1984 |
| Work Period End | 2000 |
| Awards Received | WWE Hall of Fame |


Check Out Other Celebrities.
| Blake Crawford |
| Ben Crowley |
| Anthony Fusco |
| Alex Colon |
| Óscar Torre |