PERSONAL INFORMATION
| Name | Victor Ortiz |
|---|---|
| Nationality | United States |
| Date of Birth | [‘1987-01-31’, ‘1987’] |
| Place of Birth | Garden City |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 175 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.75 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 8″ |
| Weight | 67 Kg (147 lbs) |
EDUCATION
| Educated At | Pacifica High School |
|---|
CAREER
| Profession | actor, boxer, film actor |
|---|---|
| Field of Work | acting, boxing |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm4244770 |
|---|---|
| Official Website | http://www.therealvictorortiz.com/ |
| @VICIOUSortiz | |
| 115048603584 | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Brandon Henschel |
| Bill Catching |
| Ari Zagaris |
| Allen Joseph |
| Ċ½eljko Ivanek |