PERSONAL INFORMATION
| Name | Rick Rude |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 07 December 1958 |
| Age at Death | 40 Years |
| Zodiac Sign | Sagittarius |
| Date of Death | 20 April 1999 |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | St. Peter |
| Place of Death | Alpharetta |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
| Signature | ![]() |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 114 Kg (251 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 191 cm |
| Height (in meters) | 1.91 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
FAMILY
| Siblings | Raven Rude |
|---|
EDUCATION
| Educated At | Anoka-Ramsey Community College |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor |
|---|---|
| Awards Received | WWE Hall of Fame |
| Work Period Start | 1983 |


Check Out Other Celebrities.
| Ron Bohmer |
| Ron Asheton |
| Ronn Moss |
| Ronny Graham |
| Ronnie Scribner |
