PERSONAL INFORMATION
| Name | Gorgeous George |
|---|---|
| Date of Birth | 24 March 1915 |
| Age at Death | 48 Years |
| Zodiac Sign | Aries |
| Date of Death | 26 December 1963 |
| Nationality | United States |
| Place of Death | Los Angeles |
| Place of Birth | Butte |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
| Birth Name | George Raymond Wagner |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 98 Kg (216 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 175 cm |
| Height (in meters) | 1.75 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 8″ |
EDUCATION
| Educated At | Stampede Wrestling, Milby High School |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor |
|---|---|
| Awards Received | WWE Hall of Fame, Wrestling Observer Newsletter Hall of Fame |
| Work Period Start | 1932 |


Check Out Other Celebrities.
| Ian Cardoni |
| Ian Bohen |
| Ian Anthony Dale |
| I. Stanford Jolley |
| Héctor Elizondo |