PERSONAL INFORMATION
| Name | Dick the Bruiser |
|---|---|
| Date of Birth | 27 June 1929 |
| Age at Death | 62 Years |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Date of Death | 10 November 1991 |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Indianapolis |
| Place of Death | Tampa |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 118 Kg (260 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 185 cm |
| Height (in meters) | 1.85 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
EDUCATION
| Educated At | University of Nevada, Reno, Purdue University, Jefferson High School, Delphi Community High School, Shortridge High School |
|---|
CAREER
| Profession | American football player, professional wrestler, actor |
|---|---|
| Awards Received | Wrestling Observer Newsletter Hall of Fame |
| Work Period Start | 1954 |


Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dowling |
| Eddie Dean |
| Eddie Collins |
| Eddie Castrodad |
| Eddie Bracken |