PERSONAL INFORMATION
| Name | Demetrius Calip |
|---|---|
| Date of Birth | 18 November 1969 |
| Age at Death | 53 Years |
| Zodiac Sign | Scorpio |
| Gender | Male |
| Place of Birth | Flint |
| Nationality | United States |
| Native Language | English |
| Languages Spoken | English |
| Date of Death | 05 February 2023 |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 185 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.85 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
| Weight | 75 Kg (165 lbs) |
FAMILY
| Children | Demetrius Calip II |
|---|
EDUCATION
| Educated At | University of Michigan |
|---|
CAREER
| Profession | basketball player, actor |
|---|


Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dowling |
| Eddie Dean |
| Eddie Collins |
| Eddie Castrodad |
| Eddie Bracken |