PERSONAL INFORMATION
| Name | Johnny Unitas |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 07 May 1933 |
| Age at Death | 69 Years |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Date of Death | 11 September 2002 |
| Place of Birth | Pittsburgh |
| Nationality | United States |
| Place of Death | Lutherville-Timonium |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 196 Kg (432 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 185 cm |
| Height (in meters) | 1.85 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
EDUCATION
| Educated At | University of Louisville |
|---|
CAREER
| Profession | actor, American football player |
|---|---|
| Awards Received | Walter Payton Man of the Year Award, Pro Football Hall of Fame |
| Nominations | Walter Payton Man of the Year Award |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| Official Website | http://www.johnnyunitas.com |
|---|---|
| IMDB ID | nm0881260 |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Peter Coe |
| Peter Brown |
| Peter Breitmayer |
| Peter Blomquist |
| Peter Berkrot |