PERSONAL INFORMATION
| Name | George Hu |
|---|---|
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 24 July 1982 |
| Age | 43 Years |
| Zodiac Sign | Leo |
| Place of Birth | New York City |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English, Standard Taiwanese Mandarin, Taiwanese Hokkien |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 180 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.80 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 10″ |
| Weight | 70 Kg (154 lbs) |
FAMILY
| Spouse | Annie Chen |
|---|
EDUCATION
| Educated At | St. John’s University |
|---|
CAREER
| Profession | actor, television actor, singer |
|---|---|
| Member Of | Wu Hu Jiang |
| Work Period Start | 2006 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm4358682 |
|---|---|
| @george_hu__ | |
| geofansclub | |
| @GeoFansClub | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Ian Brennan |
| Ian Barford |
| Iain Armitage |
| I.M. Hobson |
| H. M. Wynant |