PERSONAL INFORMATION
| Name | Cinta de Oro |
|---|---|
| Date of Birth | 05 August 1977 |
| Age | 48 Years |
| Zodiac Sign | Leo |
| Place of Birth | El Paso |
| Nationality | United States |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 93 Kg (205 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 175 cm |
| Height (in meters) | 1.75 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 8″ |
EDUCATION
| Educated At | Burges High School |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor |
|---|---|
| Employer | Total Nonstop Action Wrestling |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| @SinCaraWWE | |
| IMDB ID | nm4748639 |
| Official Website | http://www.wwe.com/superstars/hunico |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dew |
| Eddie Constantine |
| Eddie Cibrian |
| Eddie Cahill |
| Eddie Borden |