PERSONAL INFORMATION
| Name | Brian Bosworth |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 09 March 1965 |
| Age | 60 Years |
| Zodiac Sign | Pisces |
| Place of Birth | Oklahoma City |
| Nationality | United States |
| Residence | Oklahoma City |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 188 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.88 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 2″ |
| Weight | 112 Kg (246 lbs) |
EDUCATION
| Educated At | University of Oklahoma, MacArthur High School |
|---|
CAREER
| Profession | actor, film actor, American football player |
|---|---|
| Nominations | Golden Raspberry Award for Worst New Star |
| Awards Received | Butkus Award, Butkus Award |


Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dew |
| Eddie Constantine |
| Eddie Cibrian |
| Eddie Cahill |
| Eddie Borden |