PERSONAL INFORMATION
| Name | Adrian Adonis |
|---|---|
| Place of Birth | Buffalo |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 15 September 1954 |
| Age at Death | 33 Years |
| Zodiac Sign | Virgo |
| Date of Death | 04 July 1988 |
| Gender | Male |
| Place of Death | Lewisporte |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 153 Kg (337 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 185 cm |
| Height (in meters) | 1.85 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
EDUCATION
| Educated At | Kenmore East High School |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor |
|---|---|
| Work Period Start | 1974 |


Check Out Other Celebrities
| Alexander Woollcott |
| Alexander Tsekalo |
| Alexander Polinsky |
| Alexander Kogan |
| Alexander Kaletski |