PERSONAL INFORMATION
| Name | William Margold |
|---|---|
| Place of Birth | Washington, D.C. |
| Date of Birth | 02 October 1943 |
| Age at Death | 82 Years |
| Zodiac Sign | Libra |
| Nationality | United States |
| Date of Death | [‘2017-01-18’, ‘2017-01-17’] |
| Place of Death | Los Angeles |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 188 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.88 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 2″ |
| Weight | 91 Kg (200 lbs) |
| Eye Color | Blue |
FAMILY
| Father | Nathan Ross Margold |
|---|
EDUCATION
| Educated At | Alexander Hamilton High School |
|---|
CAREER
| Awards Received | AVN Hall of Fame |
|---|---|
| Profession | pornographic actor, actor, film director |
| Work Period Start | 1972 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0546735 |
|---|---|
| Official Website | http://www.billmargold.com |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Brandon Henschel |
| Bill Catching |
| Ari Zagaris |
| Allen Joseph |
| Ċ½eljko Ivanek |