PERSONAL INFORMATION
| Name | Ray Nitschke |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 29 December 1936 |
| Age at Death | 61 Years |
| Zodiac Sign | Capricorn |
| Date of Death | 08 March 1998 |
| Place of Birth | Elmwood Park |
| Place of Death | Venice |
| Nationality | United States |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 191 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.91 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
| Weight | 107 Kg (235 lbs) |
EDUCATION
| Educated At | University of Illinois system, Proviso East High School |
|---|
CAREER
| Profession | actor, American football player |
|---|---|
| Awards Received | Pro Football Hall of Fame |


Check Out Other Celebrities.
| Ron Balicki |
| RonReaco Lee |
| Ronn Carroll |
| Ronny Cox |
| Ronnie Schell |