PERSONAL INFORMATION
| Name | Nick Bockwinkel |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 06 December 1934 |
| Age at Death | 80 Years |
| Zodiac Sign | Sagittarius |
| Place of Birth | St. Louis |
| Date of Death | 14 November 2015 |
| Place of Death | Las Vegas |
| Native Name | Nicholas Warren Francis Bockwinkel |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 109 Kg (240 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 178 cm |
| Height (in meters) | 1.78 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 10″ |
FAMILY
| Father | Warren Bockwinkel |
|---|
EDUCATION
| Educated At | University of California, Los Angeles |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, announcer, actor |
|---|---|
| Awards Received | WWE Hall of Fame, Wrestling Observer Newsletter Hall of Fame |
| Work Period Start | 1955 |


Check Out Other Celebrities.
| Peter Cambor |
| Peter Brocco |
| Peter Bonerz |
| Peter Billingsley |
| Peter Berg |