PERSONAL INFORMATION
| Name | Eric Garcetti |
|---|---|
| Nationality | United States |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 04 February 1971 |
| Age | 54 Years |
| Zodiac Sign | Aquarius |
| Place of Birth | Good Samaritan Hospital |
| Religion | Judaism |
| Languages Spoken | Spanish, American English, English |
| Birth Name | Eric Michael Garcetti Ysii |
| Residence | Los Angeles, Getty House, New York City, Oxford, London |
| Native Name | Eric Garcetti |
| Signature | ![]() |
| Native Language | English |
| Ethnicity | Mexican Americans, Italian Americans, American Jews |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 179 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.79 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 10″ |
FAMILY
| Father | Gil Garcetti |
|---|---|
| Spouse | Amy Wakeland |
EDUCATION
| Educated At | Columbia University, London School of Economics and Political Science, The Queen’s College, School of International and Public Affairs, Columbia University, Harvard-Westlake School, UCLA Lab School |
|---|---|
| Degree | Bachelor of Arts, Master of International Affairs |
CAREER
| Profession | politician, actor, television actor, professor, naval officer, political scientist, climate activist |
|---|---|
| Employer | University of Southern California, Occidental College |
| Field of Work | international relations, political science, urban planning |
| Member Of | Human Rights Watch, Young Storytellers Foundation, Mayors National Climate Action Agenda |
| Instruments | piano |
| Awards Received | Rhodes Scholarship, John Jay Award |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm1553568 |
|---|---|
| Official Website | http://www.ericgarcetti.com/ |
| @ericgarcetti | |
| ericgarcetti | |
| @ericgarcetti | |
| YouTube Channel | UCaDECAw_KJDyNSeBtMBRM5g |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Ian Brennan |
| Ian Barford |
| Iain Armitage |
| I.M. Hobson |
| H. M. Wynant |
