PERSONAL INFORMATION
| Name | Eddie Gilbert |
|---|---|
| Date of Birth | 14 August 1961 |
| Age at Death | 33 Years |
| Zodiac Sign | Leo |
| Date of Death | 18 February 1995 |
| Gender | Male |
| Place of Birth | Lexington |
| Place of Death | Puerto Rico |
| Nationality | United States |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
| Native Name | Thomas Edward Gilbert Jr. |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 100 Kg (220 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 178 cm |
| Height (in meters) | 1.78 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 10″ |
FAMILY
| Father | Tommy Gilbert |
|---|---|
| Spouse | Missy Hyatt, Madusa |
| Siblings | Doug Gilbert |
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor, booker |
|---|---|
| Work Period Start | 1979-02-10 |


Check Out Other Celebrities.
| Ian Cardoni |
| Ian Bohen |
| Ian Anthony Dale |
| I. Stanford Jolley |
| Héctor Elizondo |