PERSONAL INFORMATION
| Name | Dory Funk |
|---|---|
| Date of Birth | 04 May 1919 |
| Age at Death | 54 Years |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Date of Death | 03 June 1973 |
| Place of Birth | Hammond |
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Place of Death | Amarillo |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 100 Kg (220 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 180 cm |
| Height (in meters) | 1.80 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 10″ |
FAMILY
| Children | Dory Funk Jr., Terry Funk |
|---|
EDUCATION
| Educated At | Hammond High School |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor, stage actor |
|---|---|
| Awards Received | Wrestling Observer Newsletter Hall of Fame |


Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dew |
| Eddie Constantine |
| Eddie Cibrian |
| Eddie Cahill |
| Eddie Borden |